مازراتی، گران‌ترین خودرو در ایران
کد مطلب : 615 تاریخ انتشار : 14 آبان, 1391 - 14:04

چاپ مطلب - ارسال به

سال ۲۰۰۷ كه گرن توریسمو برای نخستین بار راهی بازارهای جهانی شد؛ همه هوادارانش انتظار تقابل آنرا با سایر سوپر اسپرت‌ها می‌كشیدند درحالیكه به اعتقاد برخی هدف مازراتی از ساخت چنین خودرویی، عرضه یك سوپر اسپرت تمام عیار نبود.
مازراتی، گران‌ترین خودرو در ایران

 

به گزارش «آی‌پسند» به نقل از نيمروز، نگاهی منتقدانه به مدل‌های سابق مازراتی نشان می‌دهد كه از اواسط دهه هشتاد میلادی تا سال ۲۰۰۴، مدل های این شركت با آنكه به لحاظ فنی كم و بیش تفاوتی با سایر خودروهای اسپرت مطرح جهان نداشتند اما با لحاظ ظاهری اكثرا از یك چیز رنج می‌بردند و آن هم بلا تكلیفی ظاهرشان بود.

نداشتن روح ایتالیایی در خودروها یا نزدیكتر شدن زبان طراحی آنها (به ویژه در دهه نود) به خودروهای آلمانی شاید دو نكته مهمی باشند كه مازراتی در سال‌های آغازین هزاره سوم میلادی برای برطرف كردن آن اصرار و پافشاری زیادی داشت.

با آمدن نسل پنجم كواتروپرورته در سال ۲۰۰۳ دیگر همه چیز برای یك تحول انقلابی آماده بود؛ پنین فارینا رگ خواب مازراتی را به خوبی پیدا كرد؛ او بود كه سال ۱۹۴۸ نخستین اسپایدر مازراتی یعنی مدل A۶GCS را طراحی كرد پس بهتر از هر كسی می‌دانست كه مازراتی بدنبال چه چیزی است.
جالب است كه از آن سال پنین فارینا در طراحی هیچ كدام از مدل‌های مازراتی دستی نداشت تا ۵۵ سال بعد كه طراحی كواتروپورته نسل پنجم را برعهده گرفت. با استقبال از كواتروپورته، مازراتی به دنبال سومین همكاری خود با پنین فارینا رفت كه نهایتا این همكاری در سال ۲۰۰۷ به ثمر نشست و گرن توریسمو به تولید رسید؛ خودرویی كه نسبت به مدل‌های سابق مازراتی بی نهایت زیبا بود و طراحی بی نظیرش همه را به تحسین واداشت.

شتاب صفرتاصد گرن توریسمو معادل ۵.۲ ثانیه و حداكثر سرعتش ۲۸۵ كیلومتر برساعت است كه اگر مدل گرن توریسموS باشد این اعداد به ترتیب ۴.۸ ثانیه و ۳۰۰ كیلومتر برساعت خواهند بود.

اولین خودرو مازراتی گرن توریسمو كروك مدل ۲۰۱۳ با قیمت یك میلیارد و دویست میلیون تومان از گمرك تهران ترخیص شده است.

 

کلمات کلیدی : اقتصاد , ایران , آی پسند , گران ترین خودرو , مازراتی , گرن توریسمو ,

افزودن نظر جدیدعناوین ویژه